Aj my v Casa del Caffé pomáhame a podporujeme rôzne projekty. Už tretí rok sa nám podarilo nadviazať spoluprácu s organizáciou Liga proti rakovine. Ako sa spolupráca začala a ako môžete pomôcť aj vy, sa dočítate v našom článku.
Ako vznikla spolupráca Casa del Caffé a Liga proti rakovine?
Naša spolupráca vznikla netradičným spôsobom, keď sa pán Király (Blog o káve) rozhodol podarovať kávu v súťaži a podporiť neziskový sektor. Nakoľko Liga proti rakovine má Centrá pomoci, v ktorých sa pravidelne stretávajú onkologickí pacienti, oslovila som ho s prosbou o pomoc, keďže kávu do týchto Centier sme si nielen pre nás zamestnancov, ale najmä pre onkologických pacientov, kupovali sami.
Tak vznikla myšlienka a pán Király oslovil pražiarne s prosbou o podporu. Pamätám si to ako dnes, keď mi napísala Karin z Casa del Caffé a ponúkla pomocnú ruku v tejto oblasti. Naše prvé stretnutie bolo veľmi príjemné, pretože sme sa my dozvedeli niečo nové o svete kávy a v Casa del Caffé o práci Ligy proti rakovine.
Ktorá kávička vám najviac chutí?
Chuťovo sme neboli rozmaznávaní, avšak káva od Casa del Caffé nám ukázala, že nie je káva ako káva, a že piť kvalitnú kávu nám robí radosť.
Čo sa týka chute, asi zatiaľ najviac sme ocenili Bellu Italiu, ktorá je zmesou Arabicy s Robustou. Má bohatú krémovú štruktúru, fantasticky vonia a je vhodná na prípravu kávy ako espresso alebo cappuccino.
Aktuálne sa v našich presso strojoch nachádza káva India, pri ktorej cítime vôňu, chuť a dozvuk čokolády.
Narcisová káva – personalizovaná káva pre Liga proti rakovine
V roku 2023 vznikla špeciálna káva len na pomoc. Narcisová káva sa predáva počas akcie Deň narcisov do vypredania zásob a celý výťažok z predaja ide Lige proti rakovine. Rakovina je zákerná choroba a z finančných prostiedkov rodiny vie zobrať veľkú časť rozpočtu. V Casa del Caffé si uvedomujú spoločenskú zodpovednosť. Preto pomáhajú každý rok.
Narcisová káva je výnimočný blend 80% Arabica a 20% Robusta. Káva má vyváženú chuť a krémovitú štruktúru. Prevláda chuť mandlí, orechov a horkej čokolády. Kávu si viete objednať v eshope alebo kúpiť priamo v predajni na Dunajskej v Bratislave.
Ako sa môžu aj iné firmy a podnikatelia zapojiť do spolupráce s vami?
Za každú spoluprácu sme veľmi vďační najmä v tejto neľahkej dobe, kedy sa dary od partnerov ťažko nielen hľadajú, ale aj dostávajú. Do spolupráce sa firmy pravidelne zapájajú najmä v období zbierky Deň narcisov.
Produktovo nás niektoré spoločnosti podporujú napr. pri Relaxačných pobytoch pre onkologických pacientov. Tento projekt sme spustili v roku 2009 a za tento čas sa ho zúčastnilo viac ako 4000 onkologických pacientov naprieč Slovenskom. Tieto relaxačné pobytu sú napríklad v Dudinciach a v Trenčianskych Tepliciach . Cieľom „Relaxačných týždňoviek“ je umožniť onkologickým pacientom prežiť oddychové chvíle v príjemnom prostredí, pomôcť im pri vyrovnávaní sa s ich zdravotným stavom a ukázať, že v tom nie je pacient sám. Podobný projekt robíme aj pre celé rodiny s deťmi – pod názvom „Rodinná týždňovka“.
Viac nielen o týchto projektoch nájdete na https://www.lpr.sk/
Ako môžu pomôcť podnikatelia?
Celoročne sa snažíme získať rôzne podpory, prípadne zľavy, keďže každé ušetrené euro premieňame na BEZPLATNÚ pomoc pre onkologických pacientov. Či už ide o zľavy na bežný administratívny materiál, alebo o produktový materiál.
Ako môžu pomôcť bežní ľudia?
Bežní ľudia nám pomôžu predovšetkým tým, že budú zodpovední k sebe samému, budú chodiť pravidelne na preventívne prehliadky a navštívia lekára skôr, ako ich bude niečo bolieť. Prevencia je taktiež témou, ktorej sa Liga proti rakovine dlhodobo venuje.
Okrem zbierky Deň narcisov ktorá sa v tomto roku uskutočnila už po 28. krát, nás ľudia môžu podporiť kúpou trička, ponožiek ale i priamo finančne: https://www.lpr.sk/chcem-prispiet/
Ako vznikla myšlienka vzniku Ligy proti rakovine?
Zakladateľkou Ligy proti rakovine je MUDr. Eva Siracká, ktorá už ako medička prišla do kontaktu s onkológiou, kde počas povinnej praxe pracovala u „Alžbetiniek“ v Onkologickom ústave v Bratislave. Vrátila sa tam už ako mladá lekárka a po získaní špecializácie v rádioterapii sa stala prvou ženou na Slovensku, ktorá sa venovala tomuto odboru. V roku 1990 v Bratislave založila Ligu proti rakovine, ktorá sa stala členom Európskej asociácie líg proti rakovine a Medzinárodnej únie proti rakovine. Ako občianske združenie fungujeme s primárnym cieľom POMÁHAŤ ONKOLOGICKÝM PACIENTOM, ICH RODINÁM I BLÍZKYM.
Od roku 2021 Ligu proti rakovine vedie výkonná riaditeľka Ing. Eva Kováčová a jej 16členný tím.
Aká je podpora zo strany bežných ľudí?
Bežní ľudia Ligu proti rakovine vnímajú najmä v čase zbierky Deň narcisov. V tento deň našim dobrovoľníkom prispievajú naprieč Slovenskom tisíce ľudí do špeciálnych prenosných pokladničiek. Podporiť nás však môžu ľudia v priebehu celého roka. Viac o možnostiach podpory nájdu na našom webe www.lpr.sk. Vážime si každú pomoc a podporu, preto ďakujeme všetkým, ktorí sa rozhodnú nám akýmkoľvek spôsobom pomôcť.
Čo by ste odkázali kávičkárom Casa del Caffé?
Aby si pri popíjaní kávičky čo najviac užili príjemné chvíle, či už v dobrej spoločnosti, peknom prostredí, alebo i sami. S pokojom na duši, pretože ten je dôležitý aj pri vašom zdraví. My v Lige proti rakovine tak robíme každý deň☺