bio káva

Popularita BIO produktov rastie a nie je to inak ani pri káve. Obchod s kávou prekvitá po celom svete. Je preto dobré zamerať sa, odkiaľ pochádza, ako sa pestuje a aká bola jej cesta z plantáže až k vám. Označenie BIO káva musí spĺňať niektoré špecifické kritériá

Aké sú to, a prečo je BIO káva populárna, sa dočítate s nami. 

Naši stáli zákazníci vedia, že v Casa del Caffé si dávame záležať na tom, čo vám prinesieme v šálke kávy. Pestovateľov kávy si dôkladne vyberáme a kávové zrná pražíme vo vlastnej pražiarni. Takto máte záruku, že sa k vám dostane káva s kvalitnými kávovými zrnami. 

Rovnako vyberáme aj kávy s označeniami BIO alebo Demeter

Čo je BIO káva? 

Bio trend v potravinárstve celkovo zaznamenáva počas posledných rokov rast. A nie je to inak ani v prípade kávy. Avšak, pri káve platia niektoré špeciálne kritériá, ktoré musí pestovateľ dodržiavať. BIO certifikácia sa pravidelne prísne kontroluje. 

Zákaz použitia syntetických hnojív

Pestovateľ má dovolené používať len čisto prírodné hnojivá. Nepoužíva syntetické pesticídy a pesticídy, ktoré pomáhajú rastu a prevencii proti škodcom. 

Organické kávovníky rastú v pôde, na ktorej za posledné tri roky neboli použité syntetické hnojivá a pesticídy. 

Možno si poviete, že Bio je módny výstrelok alebo marketingový ťah obchodníkov s kávou. 

Produkcia kávy na svete rastie, pretože rastie aj dopyt po káve. To samozrejme tlačí na pestovateľov, aby kávy vypestovali čo najviac. A aby kávy bol dostatok, niektorí pestovatelia si pomáhajú aj syntetickými hnojivami a pesticídmi. Takýto chemický koktejl ale potom prijímate do tela aj vy. 

Aké prípravky teda môže pestovateľ BIO kávy používať? Prírodné. To znamená, že káva môže byť hnojená prírodným hnojivom, ako je napríklad trus alebo kompost. Čo sa týka pesticídov, opäť sa používajú prírodné. Napríklad cesnak, čili papričky, cibuľa alebo niekde dokonca tabak. 

Samostatné pestovanie

Káva s označením BIO sa musí pestovať oddelene od ostatných kávovníkov. Toto pravidlo má logické opodstatnenie. 

Plán zberu

Pestovateľ BIO kávy musí mať pripravený plán zberu kávy. Pri jeho tvorení musí dbať na to, aby sa neporušovala kvalita pôdy, na ktorej sa kávovníky pestujú. 

Certifikácia

Každá káva s označením BIO musí mať svoj rodný list a certifikáciu. Je to celkom finančne a časovo náročný proces. Ale, bez neho to jednoducho nejde. 

Existujú malí farmári, ktorí jednoducho nemajú finančné prostriedky na to, aby si tento certifikát zaobstarali, aj keď vo svojej podstate pestujú BIO kávu. 

Vedeli ste? 

Viete, že pestovanie BIO kávy nestojí len na týchto pilieroch? Zahŕňa aj iné činnosti, ako je napríklad recyklácia, kompostovanie, udržanie kvality pôdy, ochrana vody a životného prostredia.

Bio káva pomáha zdravému ekosystému

Ďalším plusom, prečo sa rozhodnúť pre BIO kávu, je aj ekologický rozmer. Mali by sme myslieť na to, čo po nás ostane pre budúce generácie. Pokiaľ pôdu znehodnotíme syntetickými látkami, bude prakticky nepoužiteľná pre ďalšie pestovanie. 

Prírodné hnojivá a pesticídy neubližujú napríklad vtákom. Tie sa potom plantážníkom odvďačia tým, že ich zbavia škodlivého hmyzu. 

Je BIO káva chutnejšia?

Chuť kávy závisí od viacerých faktorov, nielen od toho, či je Bio alebo nie. Veľa znamenajú aj naše osobné preferencie. 

Ale, Bio káva nemusí byť chutnejšia ako obyčajná káva. Rozdiel je v tom, ako sa pozeráme na ekologický rozmer, ktorý BIO káva prináša. A kúpou tejto kávy prispievate aj k zlepšeniu podmienok jej pestovania. 

Na druhej strane, skúste si porovnať chuť ovocia a zeleniny z babičkinej záhrady a zo supermarketu. Ktoré je lepšie? 

Vedeli ste, že podľa Štatistického úradu SR V roku 2021 bola priemerná spotreba kávy na Slovensku za rok 2,7 kilogramu? Je dobré sa preto zamyslieť, ako sa táto káva pestuje, ako sa k nám dovezie a kde a kedy sa praží. Čo si tom mylsíte?

Prečítajte si tiež