ako vybrať kávovar

Ste milovníkom kávy a chcete si do domácnosti kúpiť skutočne kvalitný kávovar? Premýšľate, ako sa orientovať v rôznych typoch kávovarov a ako pre seba vybrať ten najlepší? Prinášame vám stručný prehľad, ako vybrať kvalitný kávovar. 

Aký typ kávovaru?

Predtým, ako sa vyberiete na samostatnú kúpu kávovaru, zodpovedajte si zopár základných otázok.

Koľko káv denne vypijete v domácnosti/kancelárii?

Reálne sa pozrite na spotrebu kávy v domácnosti. Ak je menšia, postačí kávovar s nižším objemom nádoby na vodu a rýchlejšou prípravou kávy. V takomto prípade si viete vystačiť aj lacnejším variantom kávovaru. Pri vyššom vyťažení, prípadne kúpe kávovaru do kancelárie hľadajte stroje s vyšším objemom nádoby na vodu.

Aký druh kávy pijete?

Espresso, cappuccino alebo latte? Pozor, klasického turka nepočítame. Kávové zrná sa majú lúhovať maximálne 4 minúty. Káva, ktorá je lúhovaná dlhšie je záťažou pre žalúdok aj srdce. 

V prípade, že máte radi kávové nápoje s našľahaným mliekom, hľadajte kávovar s touto funkciou. Niektoré druhy kávovarov ponúkajú možnosť napenia mlieka pomocou parnej trysky. 

Aký veľký je priestor v kuchyni alebo kancelárii? 

Podľa tohto parametra, viete vybrať vhodný kávovar. Premerajte, premýšľajte. Myslite na to, aby sa kávovar jednoduchšie obsluhoval. Nezabudnite na dopĺňanie kávy, nádržku na vodu a bežnú údržbu kávovaru. 

Na druhej strane kávovar je aj skvelý dizajnový doplnok a vašej kuchyni dodá šmrnc.

Cena kávovaru

Ak chcete skutočne kvalitný kávovar, priplatíte si. Odmenu je skutočný pôžitok z kávy. Vychutnáte si kávu ako od baristu. Pri cene kávovaru pamätajte, že potrebujete aj kvalitný mlynček na kávu. Najlepšiu chuť kávy získate z čerstvo pomletých zŕn.

Na trhu nájdete kávovary v rôznych cenových hladinách.Príprava kávy v pákovom kávovare je doslova rituálom, na konci ktorého vás čaká zaslúžená odmena v podobe dokonalo pripravenej kávičky. Na našom e shope ponúkame aj možnosť kúpy kávovaru na splátky. Ak sú vaše možnosti rozpočtu obmedzené, siahnite po moka kávovare. 

Rozdelenie kávovarov

Pákový kávovar

Začíname tým najlepším v ponuke. Káva pripravená v pákovom kávovare je podľa odborníkov najchutnejšia. Tu sa pohybujeme v oblasti profesionálnych kávovarov. Získate dizajnový, skutočne prepracovaný stroj. A vynikajúcu kávu. 

Príprava kávy v pákovom kávovare je doslova rituálom, na konci ktorého vás čaká zaslúžená odmena v podobe dokonalo pripravenej kávičky. 

Ako vybrať pákový kávovar

Pri výbere pákového kávovaru sa zamerajte na základné  parametre.

 1. Veľkosť prístroja – záleží od veľkosti vašej  kuchyne či kancelárie. V našom eshope ponúkame pákové kávovary vhodné aj do menších priestorov. / produkty menší a väčší kávovar/
 2. Tlak kávovaru – správny tlak čerpadla kávovaru je 15 barov. Niektoré kávovary majú tlak čerpadla 9 barov, ale stále sa pohybujeme v prijateľnej hranici tlaku čerpadla. Oblúkom sa vyhnite kávovarom, ktoré majú tlak čerpadla pod túto hranicu. 
 3. Teplota vody – ideálna teplota na prípravu kávy je 93 °C. Pri tejto teplote sa z kávového zrna uvoľňujú aromatické látky a zachováva sa správna chuť a aróma kávy.
 4. Veľkosť zásobníka na vodu –  pri menších kávovaroch počítajte aj menšou nádobou na vodu. 
 5. Napeňovač mlieka – pri pákových kávovaroch hovoríme o tryskách na napeňovanie, v prípade, ak máte radi mliečne kávové nápoje sú  skvelou pomockou. / produkty s napeňovačom mlieka/
 6. Kvalita komponentov – vyberajte dôkladne. Kvalita komponentov sa prejaví pri dlhšom používaní prístroja. Nie sme takí bohatí, aby sme si kupovali lacné veci. A nový kávovar každé dva roky… / produkty/
 7. Funkcie kávovaru – čítajte a porovnávajte. Viete si nastaviť tlak čerpadla, množstvo vody ( PID regulácia) alebo napeňovanie mlieka. 

Výhody pákového kávovaru

 • gurmánsky pôžitok z kávy
 • priestor na experimentovanie
 • možnosti nastavenia teploty vody
 • možnosť kontroly tlaku počas extrakcie
 • niektoré modely ponúkajú dotykový displej
 • štýlový dizajn
 • možnosť napenenia mlieka
 • horúca voda cez trysku (1 aj 2 bojlerové + HX kávovary)
 • po extrakcii plnšia a výraznejšia chuť kávy 

Nevýhody pákového kávovaru

 • časovo náročnejšia príprava kávy
 • čistenie po každom použití ( čistenie po každom mletí kávy, naše kávovary odporúčame čistiť raz mesačne, prípadne 2 krát, hovoríme o veľkom čistení – odvápnenie čistenie systému E61)
 • potreba zakúpiť mlynček –  nie je nutnosť

Moka kávovar

Káva z moka kávovaru je dokonalou vzpruhou. Má silnejšiu chuť a vyšší obsah kofeínu. V dnešnej dobe viete kúpiť moka kávovary, ktoré je možné používať aj na elektrickej, sklokeramickej alebo indukčnej doske. 

Ich výhodou je porovnateľne nižšia cena ako pri pákových kávovaroch a nezaberajú veľa miesta. Okrem toho získate krásny dizajnový doplnok.

Ako vybrať moka kávovar

 1. Kvalita – vsaďte na overené značky vyrobené z kvalitných komponentov. 
 2. Použitie –  vyberajte podľa typu vašej varnej dosky. Niektoré moka kávovary nie sú vhodné pre indukčnú varnú dosku.

/ moka kávovary produkty/

Výhody Moka  kávovaru

 • nižšia kúpna cena
 • štýlový dizajn
 • jednoduchá príprava kávy
 • výborný na prípravu typického talianskeho espressa

Nevýhody moka kávovaru

 • nie je možné našľahanie mlieka
 • niektoré modely nie sú vhodné na indukčné varné dosky
 • potreba zakúpiť mlynček –  nie je nutnosť

Frenchpress

Je jednoduchý prístroj, vďaka ktorému získate pomerne dobrú kávu. V podstate získate zalievanú kávu, ale pripravíte si ju moderným a štýlovým spôsobom. Príprava kávy pomocou french pressu si vyžaduje sledovanie času. Kávu extrahujte maximálne 4 minúty. 

Káva by mala byť  hrubo namletá, aby vám neprešla cez sitko french pressu.

Ide o finančne nenáročný spôsob kávy, ktorý má svete celkom dosť fanúšikov. / produkt french press/

Výhody Frenchpress kávovaru

 • nižšia cena 
 • možnosť prípravy dobrej zalievanej kávy bez kávovej zmesi

Nevýhody Frenchpress kávovaru

 • málo krémová káva
 • potreba dokúpiť mlynček – nie je nutnosť
 • nie je možnosť našľahania mlieka, mlieko si však môžete našľahať externe

Mlynčeky na kávu

Pri spomínaných typoch kávovarov je nevyhnutnou súčasťou dokúpenie mlynčeka na kávu. Sú to síce výdavky navyše, ale získate skutočne výbornú a chuťovo vyváženú kávu. Najlepšie chutí káva zomletá tesne pred prípravou. 

Mlynčeky na kávu môžeme rozdeliť na tri druhy, podľa systému mletia.

 1. Mlynčeky s trieštivými nožmi

Rozsekajú kávové zrná na malé kúsky, ktoré nie sú rovnomerné. Látky z kávy sa tak uvoľňujú nerovnomerne a výsledná chuť kávy nie je dobrá. Pri vyšších otáčkach môžu dokonca kávové zrno spíliť a úplne pokaziť jej chuť.

 1. Mlynčeky s kónickými kameňmi

Výkonné mlynčeky, ktoré kávu zomelú pri nižších otáčkach. Ich životnosť je dlhšia ako pri plochých mlecích kameňoch. 

 1. Mlynčeky s plochými kameňmi

V našom e shope si ponúkame vysoko kvalitné mlynčeky na kávu. Príprava kávy spočíva aj v dobrom a kvalitnom pomletí. 

Prípadne môžete využiť akciovú súpravu kávovar + mlynček na kávu. 

Automatický kávovar

Najjednoduchší spôsob prípravy kávy. Drahšie prístroje majú zabudovaný mlynček na kávu a nádobu na mlieko. Jedným stlačením tak viete pripraviť aj mliečne kávové nápoje. Rátajte však s niektorými obmedzeniami výberom prednastavených programov druhov káv. Aj pri tomto type kávovaru si priplatíte.

Nezabudnite, že aj automatický kávovar potrebuje pravidelnú údržbu ako odvápňovanie, čistenie a výmenu filtrov. 

Opäť vyberajte s rozumom. Zamerajte sa na tlak, kvalitu použitých súčiastok a funkcie. 

Výhody automatického kávovaru

 • jednoduchá prevádzka
 • rýchla príprava nápojov
 • možnosť napenenia mlieka
 • niektoré ponúkajú mletie kávy

Nevýhody automatického kávovaru

 • vyššia cena 
 • nie je možnosť regulovania teploty
 • pravidelná údržba

Kávovar na kapsuly

Lacný typ kávovaru. Mnohé z nich upútajú dizajnom, ale. Myslite na to, že musíte kupovať kapsule len pre daný typ kávovaru. V prepočte na cenu za jednu kávu, vás káva z kapsulového kávovaru stojí draho. Na druhej strane je ekologický rozmer. Na prípravu každej kávy použijete jednu alebo dve kapsule, ktoré tvoria odpad. Pri príprave kávy z iných druhov kávovarov sa tvorí podstatne menej odpadu. 

Rovnako aj kvalita kávy sa nedá porovnať. Kvalitne pražená a čerstvo pomletá káva je bezkonkurenčná.

Najlepšia káva

Kávovar sa stáva neodmysliteľnou súčasťou našich domácností. Za skutočne lahodnou a delikátnou kávou už nemusíte chodiť len do kaviarní. 

Najlepšia káva, je tá ktorá bola od svojho začiatku pripravovaná s láskou. Od sadenia kávového kríka, jeho pestovania, zberu plodov, prepravy, praženia, mletia a konečnej prípravy u vás doma. Vyberajte kávu rovnako starostlivo ako kávovar. Užívajte si jej pitie plnými dúškami. 

Prihláste sa na odber newslettra

Každý mesiac pre vás pripravujeme zaujímavé články zo sveta kávy.

* z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť. Po zadaní svojho emailu si prosím skontrolujte svoju emailovú schránku a potvrďte prihlásenie na odber.