Časy, keď ste si v kaviarni mohli vybrať z dvoch druhov kávy –  turek a viedenská – sú už dávno preč. Moderné kaviarne 21. storočia vám ponúkajú na výber rôzne druhy kávových nápojov z kvalitných kávových zŕn. Mnohé z nich si viete pripraviť aj doma. Odpoveď, ako sa v nich orientovať a ktorý si vybrať nájdete v našom článku. 

Kávové nápoje bez mlieka

Ristretto

Káva s najmenším objemom vody cca 20 ml. Pripravuje sa podobne ako espresso zo 7 gramov kávy, ale doba extrakcie je len 18 sekúnd. Maličká káva s intenzívnou chuťou, ktorú vypijete na dva dúšky. 

Espresso

Silná a malá šálka kávy. Pripravuje sa zo 7g kávy a 25 – 30 ml vody, doba extrakcie je cca 25 sekúnd pod tlakom 9 barov. Výsledkom je maličká šálka vysoko koncentrovanej kávy. Ak si v kaviarni vypýtate veľké presso, malé presso, picolo alebo len presso, môžete sa stretnúť so začudovanými pohľadmi. Takéto označenie nie je správne.

Espresso doppio

Alebo dvojité espresso pripravené zo 14g kávy s dobou extrakcie okolo 25 sekúnd. Objem vody v šálke je 50 ml. Ak potrebujete kávu, ktorá vás nakopne do nového dňa alebo potrebujete povzbudiť počas dňa, objednajte si espresso doppio. 

Caffé lungo


Ak máte radi kávu, s väčším množstvom vody, pýtajte si caffé lungo. Pripravuje sa rovnako ako espresso a následne sa dolieva horúcou vodou. Objem šálky má cca 60 ml. Takže nie veľké presso, ale lungo. 

Americano

Opäť kávový nápoj pripravený z espressa. Z ponuky v kaviarni by malo mať americano najväčší objem 100 ml. Americano je veľká a menej intenzívna káva. 

Kávové nápoje s mliekom

Espresso macchiato 

Základom pre tento nápoj je klasické espresso vyrobené z kvalitnej kávy a na povrchu má malé množstvo jemnej mliečnej peny. Ideálny nápojov pre všetkých, ktorí majú radi malú intenzívnu kávu s troškou napeneného mlieka. 

Cappuccino

Základom chutného cappuccina je kvalitné espresso doplnené o napenené mlieko a mliečnu penu. Pripravuje sa do špeciálnych šálok s objem 150 – 180 ml. Dobre pripravené cappuccino nie je horúce a dá sa hneď piť. Nápoj je ideálnym doplnkom ku sladkému koláčiku. 

Flat white

Nápoj  podobný cappuccinu. Flat white sa pripravuje z doppia a lahodne našľahaného mlieka.  Podávať sa môže v šálkach na cappuccino alebo v sklenenom pohári s objemom 150 – 200 ml. 

Caffé latte

Nápoj z rovnakého súdka ako cappuccino a flat white. Latte je pripravené z espressa alebo doppia  a podáva sa v objeme 330 ml. Základný rozdiel medzi nimi je, že do caffé latte sa pridáva horúce mlieko. Ak máte chuť na veľmi jemnú kávičku s bohatou penou, latte je to pravé. 

Mocha

Jemné latte ochutené kakaovým práškom alebo sirupom. Ak máte chuť experimentovať, skúste rôzne typy sladených sirupov ako karamelový alebo orieškový. 

Prečítajte si tiež