zaujímavosti o káve

Aj vy začínate deň šálkou výbornej kávy? Prečítajte si k nej zopár zaujímavostí, ktoré sa k nej viažu. Vybrali sme 13 najzaujímavejších tvrdení o káve. Čítajte s nami.

 1. Káva je druhý najpopulárnejší nápoj na Zemi

Prvenstvo si drží voda. Hneď druhým nápojom je káva. Veľké množstvo ľudí začína ráno práve týmto povzbudzujúcim nápojom. Pri káve sa stretávajú priatelia, rodina a dohadujú rande aj obchody. 

 1. Káva bola pôvodne potravina

Prvé africké kmene konzumovali kávu vo forme guľôčok vyrobených z kávových zŕn zmiešanej s tukom. Bol to skvelý spôsob, ako dodať telu potrebnú dávku kofeínu. 

 1. Káva je ovocie

Kávovník je ovocný strom a jeho plodom sú čerešne. Každá čerešňa obsahuje dve alebo tri semená, ktoré poznáme ako kávové zrnkná. Chuť čerešní závisí od oblasti a podnebia, kde sa pestuje. Vraj sú sladké ako med. 

 1. Nedostatok kávy – dôvod k rozvodu

V 16. storočí bol v Konstantínopole zákon, ktorý umožňoval ženám rozvod, ak mi mažel neposkytol dostatočné množstvo kávy. V dnešnej dobe už nie je v platnosti, ale kultúra pitia kávy je v Turecku stále dôležitá. 

 1. Káva je jedna z hlavných svetových komodít

Káva je druhá najobchodovanejšia komodita na svete. Prvá je ropa. Pre rozvojové krajiny je spotreba kávy vo svete kľúčová, pretože až 90% kávy je vypestovanej práve tam. Takto káva prináša peniaze aj do chudobnejších častí sveta. 

 1. Smrteľná dávka kávy

Predpokladaná smrteľná dávka kávy je 100 šálok. Približne 70 šálok by mohlo zabiť osobu s hmotnosťou 70 kíl. Nervozita, roztržitosť a trasenie rúk, toto sú príznaky predávkovania kofeínom. 

 1. Najväčší producent kávy na svete

Brazília –  krásna farebná krajina a najväčší producent kávy na svete. V Brazílii sa vypestuje a spracuje 2 krát viac kávy ako vo Vietname a Kolumbii. A to týmto krajinám patrí druhé a tretie miesto. 

 1. Pôvod slova káva

Slovo káva podchádza z arabského slova qahwah, ktorý pôvodne označoval červené víno. Jemne odlišné je slovo qahwa, ktoré znamenalo nápoj obmedzujúci chuť do jedla.

Niektoré zdroje tvrdia, že vzniklo od pomenovania oblasti Caffa v Etiópii, kde sa káva začala pestovať.

 1. Bizarné spôsoby pitia kávy

Iný kraj, iný mrav. Fíni zalievajú kávou mäkký syr a  v Thajsku si kávu zjemnia soľou.

 1. Káva a cirkevná polemika

V 16. storočí katolíci nazývali kávu diablovým nápojom. Dokonca, tlačili na pápeža, aby pitie kávy úplne zakázal. Pápež Kliment sa ale rozhodol, že diabolský nápoj najskôr ochutná. A, nápoj mu tak chutil, že bolo po jeho zákaze.

 1. Bezkofeínová káva obsahuje kofeín

Bezkofeínová káva nie je úplne bez kofeínu. Pri dekofeinizácii sa zvyčajne odstráni 94-98% kofeínu. 

 1. Káva a prvá webkamera

Prvá webová kamera bola použitá na univerzite v Cambridge a monitorovala kávovar, či už je káva pripravená. Táto kamera bola funkčná od roku 1991 po rok 2001.

 1. Turek alebo turecká káva

Klasický turek do skla je československá rarita. Nikde na svete takúto kávu nenájdete. Pravý kávičkár sa jej oblúkom vyhne. Káva sa lúhuje príliš dlho a kazí samotnú chuť kávy.

Aj u nás je káva jedným z najobľúbenejších nápojov. Vychutnávajte si ju plnými dúškami. Skvelé kávy z celého sveta naájdete na našom eshope.

Prihláste sa na odber newslettra

Každý mesiac pre vás pripravujeme zaujímavé články zo sveta kávy.

* z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť. Po zadaní svojho emailu si prosím skontrolujte svoju emailovú schránku a potvrďte prihlásenie na odber.

Prečítajte si tiež